دل نوشته ها...

عکس

آخرین عکس ها
آخرين عکس هر شخص قطعا مي‌تواند خاطره‌هاي زيادي را زنده کند، به خصوص اگر شخص مورد نظر مشهور باشد يا عکس در موقعيت خاصي گرفته شده باشد:

۱- سال ۱۹۳۵: آخرين عکس وايلي پست و ويل راجرز: «وايلي پست» اولين خلباني بود که به تنهايي به دور دنيا سفر کرد، «ويل راجرز» کمدين هم دوست خاص و صميمي او بود. اين عکس که در آن «پست» روي بال هواپيما مشخص است، کمي قبل از آخرين پرواز آنها از فرودگاهي در آلاسکا گرفته شده است. هواپيماي آزمايشي «لاکهيد» آنها، به خاطر مشکل موتور، هنگام برخاستن از زمين، دچار مشکل شد و سقوط کرد. فرودگاهي که در آن اين حادثه اتفاق افتاد، به نام اين دو، تغيير نام پيدا کرد.


۲- سال ۲۰۰۵: آخرين عکس جان و جکي نيل: ۱۳ ژانويه سال ۲۰۰۵، جسدهاي يک زوج کانادايي به نام جان و جکي نيل در سواحل تايلند، پيدا شد. آنها دو نفر از قربانيان بيشمار سونامي ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ بودند. هفته‌ها بعد يک مرد اهل سياتل، يک دوريين آسيب‌ديده را پيدا کرد و دور انداخت، اما کارت حافظه‌اش را نگه داشت. بعد از بازيابي اطلاعات، عکس‌هاي اين زوج در حال تفريح در ساحل تايلند پيدا شد، در ميان عکس‌ها، عکس‌هايي هم پيدا شد که نزديک شدن امواج بزرگ سونامي را به ساحل نشان مي‌داد. نکته جالب ماجرا اين بود که مرد سياتلي، اين زوج را از روي عکس‌هاي آنها که در سايت اشخاص گمشده منتشر شده بود، شناخت و با پسرهاي نيل‌ها، که در ونکوور بودند تماس گرفت، شخصا به ونکوور رفت و آخرين عکس‌هاي پدر و مادرشان را تحويلشان داد.


۳- سال ۱۹۵۵: آخرين عکس آلبرت اينشتين: عکسي که در زير مي‌بينيد، آخرين عکسي است که از اينشتين گرفته شده است. اين عکس در مارس سال ۱۹۵۵ گرفته شده است. احتمالا محل گرفته شدن عکس، نزديک خانه اينشتين در پرينستون است. يک ماه بعد يعني دقيقا در ۱۷ آوريل سال ۱۹۵۵، اينشتين ۷۶ ساله در نتيجه خونريزي داخلي ناشي از پاره شدن آنوريسم آئورت، درگذشت.

ثانيه‌هايي بعد از مرگ اينشتين، مغز او بدون اجازه خانواده اش برداشته شد، به اين اميد که دانش آينده، بتواند علت هوشمندي اينشتين را کشف کند.


۴- سال ۱۹۶۲: آخرين عکس ماريلين مونرو: خيلي‌ها عقيده دارند که عکاس چهره‌هاي مشهور، جورج بريس، آخرين عکس مونرو را گرفته است. ولي در واقع عکاس مجله لايف يعني الن گرانت، آخرين عکس را از مونرو گرفت. اين عکس در تاريخ ۷ جولاي سال ۱۹۶۲، هنگام مصاحبه با مونرو در خانه‌اش گرفته شد. در اين مصاحبه مجموعا ۶ عکس از مونرو گرفته شد که يکي از آنها را در زير مي‌بينيد. کمتر از يک ماه بعد مونرو به خاطر خودکشي با «باربيتورات» درگذشت، البته شک و ترديدهايي در مورد علت مرگ مونرو وجود دارد. مصاحبه‌اي که لايف با مونرو انجام داده بود، تنها دو روز قبل از مرگش، ‌در مجله چاپ شد.


۵- سال ۲۰۰۱: آخرين عکس بيل بيگارت: بيل بيگارت يک عکاس خبري بود که حوادث ۱۱ سپتامبر را بازتاب مي‌داد. او به طرز تراژيکي بعد از سقوط دومين برج تجارت جهاني درگذشت. ۴ روز بعد جسد بيگارت، از ميان آوار بيرون آورده شد. دوربين‌هايي که همراه بيگارت بود به همسرش داده شد. همسر او، دوربين‌ها را به يک دوست صميمي بيگارت داد، فيلم‌ها در دو دوربين بيگارت سالم نمانده بودند، اما با وجود اينکه دوريبن ديجيتال پوشيده شده از خاکستر بيگارت سالم باقي نمانده بود و لنزهايش خراب شده بود، کارت فلش دوربين دست‌نخورده باقي مانده بود. ۱۵۰ عکس در فلش کارت، پيدا شد. در ميان اين عکس‌ها، عکسي بود که در ساعت ۱۰:۲۸ و ۲۴ ثانيه، يعني کمي قبل از سقوط دومين برح تجارت جهاني در ساعت ۱۰:۳۰ دقيقه گرفته شده بود.


۶- سال ۱۹۹۷: آخرين عکس ديانا: اين عکس‌، سال قبل، هنگامي که تحقيقات تازه‌اي جهت پيدا کردن علت مرگ ديانا شروع شد، منتشر شد. اين عکس آخرين عکسي است که از ديانا گرفته شده است. با وجود اينکه در اين عکس فقط قسمتي از موهاي دايانا پيداست، اما نشريات رقابت سختي را بر سر اينکه کدامشان براي اولين بار اين عکس را چاپ کنند، شروع کردند. درواقع عکس‌هايي نظير همين عکس، باعث مرگ ديانا شدند.

اين عکس در ساعت ۱۲:۲۰ صبح روز ۳۱ اگوست سال ۱۹۹۷ گرفته شده است. در صندلي‌هاي جلو، راننده هتل و محافظ «دودي فايد» نشته‌اند و در صندلي‌هاي عقب پرنسس ديانا و دودي فايد قرار دارند. ثانيه‌هايي بعد از گرفته شدن اين عکس، مرسدس آنها با سرعت ۱۰۵ کيلومتر در ساعت وارد يک مسير زيرگذر شد، راننده کنترل ماشين را از دست داد و با يکي از ستون‌هاي زيرگذر تصادف کرد.

در حالي که سرنشينان اتوموبيل، به سختي مجروح شده بودند، عکاسان همچنان به عکس‌برداري از آنها ادامه مي‌داند، هنگامي که تيم اورژانس، عکاسان را دور مي‌کرد، ديانا که هنوز زنده بود، نجوا مي‌کرد : «تنهايم بگذاريد.»

فايد بعد از تصادف بلافاصله مرد و ديانا ساعاتي بعد در بيمارستان درگذشت.


۷- سال ۱۹۷۷: آخرين عکس الويس پريسلي: اين عکس، آخرين عکس موجود از پريسلي است که در صبح ۱۶ آگوست سال ۱۹۷۷ گرفته شده است. بعد از ظهر همين روز، نامزد پريسلي، پيکر بي‌جان او را در کف حمام پيدا کرد. گرچه پريسلي معتاد به داورهاي آرامبخش بود، اما بعضي‌ها هم مرگ او را منتسب به واکنش آنافيلاکتيک او به داروي کدئيني مي‌کنند که داندانپزشک پريسلي، يک روز قبل براي او تجويز کرده بود.


۸- سال ۱۹۴۵: آخرين عکس آدولف هيتلر: اين عکس، آخرين عکسي است که از هيتلر گرفته شده است و در آن هيتلر دو روز قبل از مرگش در محوطه بيرون پناهگاه در حال بررسي خرابي‌هاي بمباران‌ها ديده مي‌شود. دو روز بعد مردي که آلمان‌ و جهان را درگير ۶ سال جنگ ويرانگر کرد، تصميم گرفت به زندگي خود پايان بدهد، اما قبل از آن با معشوقه‌اش «اوا براون» ازدواج کرد و وصيت‌نامه‌اش را نوشت. در بعد از ظهر ۳۰ آوريل سال ۱۹۴۵ هيتلر و براون در اتاقشان خودکشي کردند، هيتلر با خوردن قرص سيانيد و شليک به سرش خودکشي کرد و براون فقط با خوردن سيانيد.


۹- سال ۱۹۴۵: آخرين عکس ان فرانک: «ان فرانک»، يک دختر يهودي بود که انتشار خاطراتش از دوره‌اي که از ترس نيروهاي نازي، به همراه خانواده‌اش پنهان شده بود، او را مشهور کرد.

اين عکس آخرين عکسي است که از ان فرانک و خواهرش -مارگوت- موجود است. اين عکس در نيمه سال ۱۹۴۲ گرفته شده است. در انتهاي همين سال، مارگوت به اردوگاه کار اجباري فرستاده شد. «ان» به همراه خانواده‌اش پنهان شدند، اما محل اختفاي آنها کشف شد و آنها به اردوگاه فرستاده شدند. مدارک نشان مي‌دهند که مارگوت به خاطر سقوط از تختخواب و به سبب ضعف شديد ناشي از زندگي در کمپ نازي‌ها در گذشت و چند روز بعد هم «ان» از دنيا رفت.


۱۰- سال ۱۸۶۵: آخرين عکس آبراهام لينکلن: شک و ترديدهايي در مورد اينکه کدام عکس، ‌واقعا آخرين عکس گرفته شده از لينکلن است، وجود دارد. با اين همه، تصور مي‌رود که اين عکس، آخرين عکس گرفته شده از وي باشد. اين عکس توسط عکاسي به نام «هنري ورن» گرفته شده است. يک ماه بعد از گرفته شدن اين عکس، لينکلن براي ديدن نمايشي به تئاتر فورد رفت. در اين زمان يک هنرپيشه شناخته شده به نام جان ويکس بوس John Wilkes Booth که جاسوس کنفدراسيون جنوب بود، پشت سر رئيس‌جمهور رفت و منظر ماند، نمايش وارد قسمت خنده‌دارش شود، به اين اميد که صداي بلند خنده تماشاگران، مانع از شنيده شدن صداي شليک گلوله شود. وقتي صداي خنده بلند شد، «بوس» از اسلحه کاليبر ۴۴‌اش، به سر لينکلن شليک کرد.


تبلیغات قدیمی (۱)
 ۱۳۸٧/۸/٢
 

شیر خشک عروس

کفش ملی

پودر برف

ویتانا

کرم نیوآ

 

 

********************************

پنج شنبه 4/7/87

عکس هایی قابل تأمل از مراسم شب های قدر

 

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

شب قدر در مصلی تهران

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

شب قدر در حرم امام

مراسم شب قدر در جوار حرم حضرت شاهچراغ در شهر شیراز

شهر فرنگ، یکی از سرگرمی های مردم تهران قدیم

شب قدر در حرم امام

شب قدر در مصلی تهران

یعضی از عکس ها خیلی قابل تأمل اند و می توانند بازگو کننده ی واقعیات جالبی از ایران امروز باشند و بعد...

ای کاش این شور حال همیشه باقی می ماند...